SERİK 2014 YEREL SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI VE ANALİZİ

2012 yılını geride bırakırken, Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte Belediye Başkan Aday Adayları çalışmalarına start verdi. Serik Haber olarak biz de okuyucularımızın nabzını ölçmek istedik. Özellikle henüz adaylar kesinleşmemişken Halkın gönlünden kim geçiyor? Aday olmak isteyenleri oy kullananlar ne kadar tanıyor?

2 adet anket yaptık. İlki wordpress adresimizde gerçekleşti, diğeri facebook sayfamızda gerçekleşti. farklı mecralarda 2 anket yapmamızın sebebi; kullanıcı profilinin çok farklı olması. Sonuçları incelerken de bu durum kolaylıkla anlaşılacaktır.

İlk olarak Facebook anketimizi ele alacağız. Bu anketimize 1540 Oy kullanıldı. 27.616 kişi tarafından görüntülendi. Bu rakamlardan anlaşılacağı üzere çok kapsamlı bir anket oldu. Facebook Sosyal Medya Mecrası olarak daha fazla kişiye ulaşma imkanı sağlamasının yanında kontrolü de zor bir mecra. Çünkü kullanıcıların Serik’te ikamet edip etmediğini belirlemek imkansız.

Bunun yanında bu anketimizin diğer bir özelliği de “Seçenek Eklenebilir” olmasıydı. Sonuçlardan da anlaşılacağı üzere oy verenlerin eklediği Serik Siyaset Gündeminde yer almayan isimler sıralamaya girebildiler. Etrafındakilerin gazına gelerek siyasete soyunan ve daha sonra buna pişman olan birçok kişiye şahit olduk geçmişte.

Facebook Anketimizin Galibi Mehmet Habalı oldu kullanılan 1540 Oyun 291’ini aldı. Mevcut Belediye Başkanımız oy geçmiş seçimlerde oluşturduğu potansiyelini korumakta.

Fakat oylamanın İkincisi Ramazan Etli ve  dördüncüsü İzzet Yılmaz‘ın aldığı oyların büyüklüğü azımsanmayacak kadar fazla.Üstelik iki isim de Ak Partiden aday olduğu düşünülürse seçim esnasında bu oylar tek isim üzerinde birleşecektir.Yani bu iki adayın oyları birleştiğinde zirveye oturacak bir oy sayısından bahsediyoruz. bu bakımdan Ak Parti Aday Adaylarının çekişmesi ne kadar sert olursa Ak Parti oylarının bölünmesi o kadar kolay olacaktır.

Yine üçüncü sırada sürpriz bir isim Adnan Parlak yer aldı. Kendisi Sosyal Demokrat kimliği ile tanınıyor. Serik Belediye seçimlerine sol kulvardan katılması durumunda seçim meydanlarına dinamik ve yeni bir soluk getirebilir.

İsimleri sık zikredilen Muhtemel adaylardan birçoğu ise düşük yüzdeler alarak hayal kırıklığı yaşattı. Özellikle Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, Serik Belediyesi söz konusu olduğunda seçmenlerin tercihleri arasında yer almayacak gibi görünüyor.

Yine eski Ak Parti adaylarından Ahmet Dolu‘nun aldığı oy, Seçmenlerin Denenmişleri Tekrar Denemeyeceğine bir işarettir.

Bizi en çok şaşırtan Ramazan Çalık‘ın bu ankette varlık gösterememesi oldu.Serik bir değişim istiyor bir hareket bir göz kamaştıran hizmet ve yatırım istiyor.Adayların dikkate alması gereken bir gençliğin var olması artık herkesin babam bu kişiye veriyor bende ona vereyim diye söz konusu olmayan bir seçim geçireceğiz gibi gözüküyor.

Diğer wordpress anketimize gelirsek; sonuçlar şu şekilde,

Bu anketimize 639 Oy kullanıldı. Katılımın sınırlı kaldığı bu ankette tablo farklı bir açıdan görülüyor. bu ankette Ramazan Etli ilk sırada, Ramazan Çalık İkinci sırada, İlk anketin Birincisi Serik Belediye Başkanı Mehmet Habalı üçüncü sırada.

İki anketin Ortak Paydası Ramazan Etli ismi ve Ak Parti Adaylarının bölünmüş oyları.

Sonuca bağlayacak olursak; bu anketler Seçim sonuçları hakkında konuşmak için erken olduğunu gösteriyor bize. Ama kesin olarak söylenebilecek bir durum varsa, Ak Parti Aday Adayları ne kadar fazla olursa Milliyetçi Hareket Partisinin eli o kadar güçlenecektir. Ayrıca geçtiğimiz yerel seçimlerde sürpriz bir çıkış yakalayarak en çok oy alan 2. parti Cumhuriyetçi Halk Partisinin bu yerel seçimlerde daha daha etkin olacağı hissediliyor.

Reklamlar

serikhaber hakkında

Serik ve Antalya bölgesi ile ilgili tüm haberler ve yorumları burada.

01/02/2013 tarihinde Anket, Belek Gündem, Belek Siyaset, Belek Turizm, Haber, Köşe Yazısı, Serik Gündemi, Serik Siyaset, Serik Tarihi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. beklenen sonuç tabiki ramazan etli herşeyden önce dürüst bir insan..harama el sürmez

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: